Zimski vrtovi
Uživanje v naravi, ki obdaja vaš dom, v vseh letnih časih, z dnevno sobo, delovnim prostorom ali jedilnico na vaši zelenici, je vsekakor privlačna, s postavitvijo zimskega vrta pa tudi uresničljiva ideja. Postavitev zimskega vrta lahko bistveno nadgradi vaš način bivanja in hkrati poveča vaše bivalne površine. Arhitekturno atraktivna rešitev bo hkrati estetsko dopolnila izgled vaše hiše.
Zgodovina zimskih vrtov izhaja iz rastlinjakov, v katerih so lahko ljubitelji rastlin v svojem domu vzgajali eksotične lončnice in si ustvarjali svoje zasebne botanične vrtove. Skozi čas pa so začeli zimski vrtovi dobivati tudi družabni namen, sprva z dodajanjem vrtnega pohištva, ki je bilo namenjeno popoldanskemu počitku in sprejemu gostov, kasneje pa so njihovo vlogo še razširili. Z umeščanjem dnevnih prostorov in jedilnic v zimske vrtove ali z razširitvijo obstoječih dnevnih prostorov v zimski vrt, je ta rešitev postala stalnica v sodobni arhitekturi, ki omogoča svetle dnevne prostore in velike panoramske zasteklitve ter zlitje hiše z njeno okolico.
Prednosti zimskih vrtov MIK
Prilagodljiv design
Prilagodljivost oblik in barv arhitekturni zasnovi vašega doma.
INOVATIVNOST IN NATAČNOST
Visoko tehnološko dovršena proizvodna linija zagotavlja izjemno natančno izdelavo in obdelavo.
Izolativnost
Večslojno toplotno in zvočno izolativno steklo.
Prijetno okolje in enostavno vzdrževanje
Standardna zasteklitev s posebno vrsto strešnega stekla z večjim odbojem sončne energije in posebnim nanosom za odtekanje vode Kristal Guard.
ZDRAVJE, PRIHRANKI IN SVEŽ ZRAK
Večslojno toplotno in zvočno izolativno steklo. Možnost vgradnje različnih sistemov prezračevanja MIKrovent ali Renson.
Kako se lotiti naložbe v zimski vrt?
3D vizualizacija zimskega vrta
Izdelan zimski vrt
Pravilno načrtovan in izdelan zimski vrt, ki bo vaše bivalne prostore povezal z naravo, bo vsekakor dodal vašemu načinu bivanja novo dimenzijo. Če želite čim bolje izkoristiti prednosti bivanja, ki vam jih lahko nudi zimski vrt, je njegovo načrtovanje najbolje vključiti že v projekt za gradnjo hiše. A dejstvo je, da se večina odloči za zimski vrt kasneje, po nekaj letih bivanja v novem domu, ko se pojavi potreba po povečanju bivalnih površin, namenjenih druženju in dnevni sprostitvi.
Če zimski vrt načrtujete že ob gradnji hiše, zanj ne potrebujete posebnega gradbenega dovoljenja, če pa ga boste naknadno dogradili k že obstoječemu objektu, boste gradbeno dovoljenje potrebovali le za zimski vrt, ki bo večji od 30 m2. V primeru, da boste s postavitvijo zimskega vrta posegali v osnovno konstrukcijo hiše in ga ne boste le pripojili nanjo, boste prav tako morali pridobiti gradbeno dovoljenje.
Naši svetovalci bodo predlagali in skonstruirali najprimernejšo rešitev, ki bo ustrezala vam in upoštevala vse obstoječe standarde in bo ne glede na omejitve in zahteve izboljšal kakovost vašega bivanja. Da bo odločitev še bolj enostavna, vam na osnovi fotografije vašega doma pripravimo 3D vizualizacijo končne podobe vašega doma z zimskim vrtom.
Še preden se odločite za izvedbo zimskega vrta in pridobivanje ponudb različnih izvajalcev, je dobro, da določite namembnost zimskega vrta in si zamislite, na katero stran hiše bi ga želeli postaviti. Zimski vrt naj bi bil povezan s prostori, v katerih se čez dan najpogosteje zadržujete. Za maksimalno izkoriščenost površin zimskega vrta je priporočena povezava z dnevnimi prostori, medtem ko se povezava s spalnicami odsvetuje.
Ne glede na to ali je zimski vrt že vključen v načrte novogradnje, ali pa boste z njim nadgradili obstoječe bivalne površine, je zaradi lege sonca in z njo povezanega pregrevanja velikih steklenih površin, določitev prave pozicije zimskega vrta ključna.
Najprimernejši lokaciji zimskega vrta, da je ta prijetno prežet z naravno svetlobo, sta jugovzhodna ali jugozahodna stran hiše, medtem ko je severna stran preveč senčna, južna pa neprimerna zaradi močnega poletnega sonca. Kljub temu lahko z ustrezno izbiro senčenja in kakovostnega prezračevanja ter vgradnjo klimatske naprave zimski vrt postavimo tudi na južno stran.
Prava lega zimskega vrta je tudi dobra naložba, predvsem z vidika porabe energije. Lahko ga namreč uporabimo za pasivni zajem sončne energije. Za takšno namembnost mora imeti ustrezno lego, ki zagotavlja vsaj 6 ur sonca dnevno ter odsotnost sence, ki jo lahko povzročajo drevesa ali sosednje stavbe.
Zimski vrt je običajno sestavljen iz steklenih sten in strehe, nosilna konstrukcija pa je lahko iz ALU ali lesenih profilov. ALU profili zagotavljajo izredne statične lastnosti pri večjih panoramskih zasteklitvah. Pri načrtovanju zimskega vrta je pomembno, da ga prepustite strokovnjakom, ki bodo preverili in zagotovili primerno nosilnost temeljev in pripravo podlage za zimski vrt. Ta pomeni zaščito pred vdorom vlage.
Dobri temelji so namreč ključni za stabilnost in posledično varno bivanje v zimskem vrtu. Prav tako sta pomembni energetska varčnost in trajnost izvedbe zimskega vrta, ti sta odvisni od pravilnosti izvedbe spojev vrta s fasado hiše. Strokovni svetovalec za izvedbo zimskih vrtov v podjetju MIK Celje opozarja: »Le pravilna in premišljena izvedba detajlov prepreči nastajanje toplotnih mostov, kjer se sicer lahko drastično poveča prehod toplote, ki ga lahko spremlja nezaželena kondenzacija oz. rosenje stekel.«
Težave s pregrevanjem poleti in čezmernim ohlajanjem pozimi ter nabiranjem kondenza, ki jih nepoznavalci naštevajo kot slabosti zimskih vrtov, so lahko le posledica slabe in nestrokovne izvedbe zimskega vrta. Sodobne tehnologije in materiali, ki se uporabljajo za projektiranje in izgradnjo zimskih vrtov, so v zadnjem desetletju tako napredovali, da omogočajo energetsko učinkovite izvedbe zimskih vrtov, ki jih strokovnjaki priporočajo tudi kot dodaten vir toplotne energije, ki v prehodnih obdobjih ogreva notranje prostore.
Damjan Mak iz podjetja MIK Celje zagotavlja: »S pravilno postavitvijo in ustrezno izbiro zasteklitve ter senčenja in zračenja lahko stroške za ogrevanje doma zmanjšamo tudi do 30 odstotkov.« Pomembno je, da preprečimo segrevanje steklenih površin, zato je potrebno vgraditi kakovostna toplotnoizolativna troslojna stekla in učinkovita senčila. Učinkovito senčenje zimskega vrta zagotavljajo zunanje žaluzije, pri stekleni strehi pa je priporočljivo še senčenje s strešnimi tendami, ki lahko odbijejo do 95 odstotkov sončne energije in s tem učinkovito omejijo pregrevanje zimskega vrta.
Stenska zasteklitev
Za stensko zasteklitev zimskih vrtov MIK uporabljamo sestavljena visoko toplotno izolativna stekla:
· Ug = do 0,9 W/m²K (z ustrezno zasteklitvijo)
· g = 58%
· LT = 76%
Strešna zasteklitev
Za zasteklitev strešnega dela zimskih vrtov uporabljamo varnostna večplastno lepljena stekla s kaljenim zgornjim delom stekla, kar poleg dodatne varnosti zagotavlja tudi dodatno toplotno izolativnost:
· Sestava: 8 ESG/16/4 + 4 VSG
· Ug = 1,1 W/m²K
· g = 58%
· LT= 76%
Izvedbe zimskih vrtov
Izbira in določitev oblike zimskega vrta zahteva prav poseben pristop, saj je vsak zimski vrt unikaten in popolnoma prilagojen vašemu domu in vašim bivalnim navadam. Zimski vrt je tako lahko podaljšek vašega bivalnega prostora ali pa samostojna enota bolj ločena od ostalega dela vašega doma.
Kakovostni ALU profili, ki jih uporabljamo za zasteklitev zimskih vrtov nam omogočajo popolne prilagoditve arhitekturni zasnovi vaše hiše in vašim željam, kakor tudi širok nabor možnih odpiranj sten zimskih vrtov.
Enokapnica
Enokapnica
Dvokapnica
Trokapnica
Trokapnica
Trokapnica
Kotna izvedba
Izvedbe po naročilu
Ostali podatki
Prašno barvanje aluminijastih profilov po RAL lestvici pa zagotavlja izjemno neobčutljivo površino, odločite pa se lahko tudi za zimski vrt v eloksirani izvedbi.
Standardni odtenki
RAL 9007
RAL 7016
RAL 8014
DB 703
Nestandardni odtenki
RAL 3011
RAL 6009
RAL 7015
RAL 7039
RAL 7040
RAL 8022
RAL 9006
RAL 9010
Standardni dekorji
Oreh
Mahagoni
Zlati hrast
Deco RAL 7016
Eloksirane izvedbe (ALU sistemi)
Srebrna
Bronze
Fiksne stene
Krilno odpiranje
Drsne stene
Harmonika vrata
Uporaba kakovostnih materialov, natančna izdelava brez možnosti odstopanj v kakovosti ter kakovostno varnostno okovje (gobica sistem) zagotavlja že v standardni izvedbi stavbnega pohištva MIK visoko stopnjo zaščite proti poškodbam in vlomu.
Pri zasteklitvi večjih odprtin, predvsem na lažje dostopnih in slabše varovanih mestih, svetujemo še dodatno protivlomno zaščito okovja in stekla vašega stavbnega pohištva. Okenski sistemi MIK omogočajo varnostno zaščito oken proti poškodbam in vlomu vse do najvišje RC2 stopnje.
Stopnje protivlomne odpornosti
Število varnostnih zaklopov je odvisno tudi od velikosti okna.
Osnovna OSN
Osnovni zapirni element
1. stopnja RC 1
Varnostni zapirni element
2. stopnja RC 2
Premium varnostni sistem
RC Resistance class = WK Widerstandstandsklasse = Varnostna protivlomna zaščita Stopnja RC je odvisna od primerne izbire stopnje varnosti okovja, sestave stekla in varnostne pololive.
Postopek montaže zimskega vrta:
- Postavitev nosilne podkonstrukcije (konstrukcija je lahko iz različnih materialov kot so: les, jeklo, aluminij)
- Montaža zimskega vrta (stene zimskega vrta tvorijo obod zimskega vrta, v katere nato vgradimo posamezne elemente, ki nam omogočajo različne načine odpiranja zimskega vrta)
- Zasteklitev strehe oz. sten zimskega vrta
- Montaža žlebov, snegobranov, zaključevanje z alu blendami, silikoniziranje
- Čiščenje zimskega vrta (profilov in stekla)
Za senčenje zimskih vrtov priporočamo uporabo zunanjih senčil, ki še dodatno okrepijo toplotno in zvočno izolativnost vašega doma. Zunanja senčila preprečujejo segrevanje steklenih površin, kar prispeva k prijetnejši bivalni klimi v zimskem vrtu. Za senčenje strešnega dela zimskih vrtov priporočamo strešne tende, ki lahko odbijajo tudi do 95% sončne energije in so na voljo v pestri paleti barv.
Senčenje zimskih vrtov
- Stenska senčila fotke s podpisom (zunanje žaluzije, notranje žaluzije, rolete, screen rolo, brisoleji)
- Strešna senčila fotke s podpisom (tenda, screen rolo)
Tenda
Notranje žaluzije
Zunanja žaluzija
Screen rolo
Plise senčilo
Rondo rolete
Pravilno prezračevan in senčen zimski vrt ne potrebuje klimatskih naprav. Pomembno je, da preprečimo segrevanje stekla, zato je treba izbrati dobra toplotno izolativna stekla in kakovostna zunanja senčila, ki najbolje preprečujejo vdor toplote v prostor.
Odvisno od velikosti samega zimskega vrta in količine ljudi, ki se najpogosteje zadržuje v prostoru izberite ustrezen način naravnega ali umetnega zračenja.
MIKrovent® inovativen in varčen
Pravilno prezračevan in senčen zimski vrt ne potrebuje klimatskih naprav. Pomembno je, da preprečimo segrevanje stekla, zato je treba izbrati dobra toplotno izolativna stekla in kakovostna zunanja senčila, ki najbolje preprečujejo vdor toplote v prostor.
Odvisno od velikosti samega zimskega vrta in količine ljudi, ki se najpogosteje zadržuje v prostoru izberite ustrezen način naravnega ali umetnega zračenja.
Prezračevalni sistem Renson
Prezračevalni sistem Renson sestavljajo zračniki, vgrajeni v spodnji del zimskega vrta, kjer je zrak najhladnejši in turbin za odvajanje odhodnega toplega zraka nameščene na najvišji del strešne konstrukcije.
Omogoča izmenjavo zraka od 300 do 715 m3 zraka na uro in ga lahko upravljamo ročno ali avtomatsko. Število zračnikov in turbin potrebnih za optimalno zračenje zimskega vrta je odvisno od velikosti in lege zimskega vrta.
Ekipa, ki je prišla že nekaj minut pred dogovorjenim terminom in delo opravila hitro in korektno. Delovišče sta zapustila čisto in urejeno. Za njima je bilo potrebno samo obrisati prah. Zelo pohvalno.
Sodelovanje z MIK od trenutka posredovanja povpraševanja do izvedbe je bilo TOP.
Super ekipa na celi črti. Če in ko bom še sodelovala z MIK bi si želela, da pride ta ekipa montažerjev.
Vse je potekalo tako, kot sem pričakoval, zato MIK izdelke priporočam vsem prijateljem, ki razmišljajo o obnovah svojih hiš.